تاريخ انتشار :
08 مهر 1397 ساعت 08:16:36
رد پایی از نقش نظارتی بانک مرکزی دیده نمی‌شود

رییس کل دادگستری استان کرمان گفت: باید نظارت بانک مرکزی بر عملیات ها و عقود بانکی شکل می گرفت که نظارت ها در حد ضرورت نیست و مشکلاتی ایجاد کرده و در چند پرونده مفاسد اقتصادی که برخورد کردیم، اصلا نقش نظارتی بانک مرکزی دیده نمی شود.

“یداله موحد” در همایش”عقود بانکی، ماهیت تا عمل” در کرمان اظهار کرد: یکی از قوانین بالادستی نظام پولی و بانکی کشور قانون عملیات بانکی بدون ربا مربوط به سال ۶۲ است که ۲۷ ماده و ۴ تبصره دارد و در سال ۶۲ به طور آزمایشی تصویب و قانون موقتی بود.

وی افزود: اهداف ترسیم شده این قانون استقرار نظام پولی و اعتباری بر مبنای حق و عدالت، ایجاد تسهیلات لازم برای گسترش تعاون عمومی از جهت جذب وجوه آزاد و تجهیز آنها در راستای تامین شرایط و امکانات کار، حفظ ارزش پول، ایجاد تعادل در موازنه پرداخت ها و … بود.

موحد تصریح کرد: نمونه های مختلفی در کشور داریم که عقود بانکی به طور واقعی منعقد و اجرایی شده و تاثیرات زیادی در اقتصاد کشور دارد و در بسیاری موارد نیز خلاف صورت گرفته و مشکلات مطرح شده اتفاق افتاده است.

رییس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه فلسفه وضع این قانون و دستیابی به اهداف آن حذف کامل بانکداری سابق بر این قانون و استقرار نظام بانکداری اسلامی در تمام سیستم پولی کشور بوده است گفت: برای دستیابی به عملیات بانکی بدون ربا طراحان نظام بانکی کشور بعد از انقلاب باید حتما از قابلیت های عقود اسلامی بهره ببرند که این اتفاق نیز رخ داد.

وی ادامه داد: اما پیچیدگی ها آنقدر زیاد است که برخی از کارگزاران بانک نیز درک عمیقی از اجرای عقود ندارند و موجب شد گرایش ها به سمت عملیات بانکی متعارف برود.

موحد اظهار کرد: در کنار پیچیدگی ها، تمهیدات و ساز و کارهای لازم را برای اجرای قانون فراهم نکردیم و در اجرای دقیق عقود اسلامی هم فرهنگسازی صورت نگرفت و نهادهای نظارتی لازم شکل نگرفت لذا مشکلاتی در پی داشت.

رییس کل دادگستری استان کرمان با بیان اینکه بانک ها گرچه به عقود عمل می کنند اما ماهیت عملیات بر مبنای هدف قانونگذار نیست و سعی در بخشیدن جلوه اسلامی به کار دارند گفت: آنچه که قصد می شود با آنچه که اتفاق می افتد با یکدیگر مغایرت دارد و هدف اصلی بانک این است که مشتری از تسهیلات استفاده کرده و بانک آن را برگردانده و از سود آن استفاده کند.

وی افزود: باید نظارت بانک مرکزی بر عملیات ها و عقود بانکی شکل می گرفت که نظارت ها در حد ضرورت نیست و مشکلاتی ایجاد کرده و در چند پرونده مفاسد اقتصادی که برخورد کردیم، اصلا نقش نظارتی بانک مرکزی دیده نمی شود.

موحد اظهار کرد: بعضا می بینیم سال ها روند مفسده برانگیزی در بانک ادامه داشته که رد پایی از نظارت بانک مرکزی دیده نمی شد که تبعا مسائلی را برای کشور ایجاد خواهد کرد ضمن آنکه در عقود مضاربه ای، فاکتورهای صوری مسئله ای در کشور شده که معضلاتی را نیز برای سیستم بانکی در پی داشته است.

 

آخرين مطالب
تاريخ ارسال خبر : 1397/07/19 ساعت 11:57:27
به گزارش روابط عمومی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان، "مسعود امیرمیجانی" در دوره آموزشی قضایی ویژه مدیران امور آب و کارشناسان و ماموران ماده 30، که به همت معاونت اجتماعی و پیشگری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان برگزار شد اظهار داشت: بعد از تصویب قانون مدنی و از دهه انتهایی قرن 13 تا 1347 قوانین متعددی به صورت پراکنده، در بحث آب تصویب و بیشتر بر حقوق خصوصی تاکید شده است.
تاريخ ارسال خبر : 1397/07/19 ساعت 11:46:38
سید مهدی قویدل در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم شهرستان زرند اظهار داشت: با راه اندازی کارگروه تیم ویژه صلح و سازش متشکل از اعضای شورای حل اختلاف و مددکاران زندان از ابتدای سال جاری تاکنون با برگزاری 83جلسه بالغ بر 7میلیارد و 322میلیون ریال به علاوه 461سکه تمام بهار آزادی از شکات تخفیف و اخذ رضایت شده است
تاريخ ارسال خبر : 1397/07/19 ساعت 10:27:37
رئیس دادگستری شهرستان زرند از کاهش 11درصدی طلاق در این شهرستان خبر داد و گفت:خوشبختانه طی شش ماه ی سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ازدواج 18درصد در زرند افزایش داشته است
تاريخ ارسال خبر : 1397/07/19 ساعت 09:32:35
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: خوشبختانه در سال جاری تعداد اعضای سامانه سجام از 500 نفر به 850 نفر افزایش یافته است.
تاريخ ارسال خبر : 1397/07/08 ساعت 08:16:36
“یداله موحد” در همایش”عقود بانکی، ماهیت تا عمل” در کرمان اظهار کرد: یکی از قوانین بالادستی نظام پولی و بانکی کشور قانون عملیات بانکی بدون ربا مربوط به سال ۶۲ است که ۲۷ ماده و ۴ تبصره دارد و در سال ۶۲ به طور آزمایشی تصویب و قانون موقتی بود.
تاريخ ارسال خبر : 1397/07/08 ساعت 08:11:31
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان در حاشیه همایش ملی عقود بانکی از ماهیت تا عمل که در محل سالن همایش های هتل پارس برگزار گردید،اظهار داشت: هدف از برگزاری این همایش ایجاد هماهنگی وتعامل بین دستگاه قضائی و بخش خصوصی در راستای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در حوزه دستگاه قضائی است .
تاريخ ارسال خبر : 1397/07/01 ساعت 13:55:03
یدالله موحد در دومین گردهمایی سران طوایف مناطق جنوبی و شرقی استان که در سالن سینمای شوباد کهنوج برگزار گردید،اظهار داشت:این گردهمایی با هدف تقویت و توسعه امنیت پایدار در مناطق جنوبی و شرقی استان کرمان برگزار شده است وامیداوریم منجر به پیشرفت ،توسعه،عمران و آبادانی جنوب استان شود
تاريخ ارسال خبر : 1397/07/01 ساعت 13:53:10
سهراب سالاری گردهمایی علما وسران طوایف در کهنوج اظهار داشت:مجموعه معتمدین و سران طوایف، افرادی شاخص، مومن و خیرخواه هستند که هم به عنوان زبان مردم و هم به عنوان بازوی قوی و پشتیبان محکم برای حاکمیت در حل و فصل دعاوی نقش مهمی ایفا می کنند
تاريخ ارسال خبر : 1397/07/01 ساعت 13:51:21
محمد باقر اسلامی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان در دومین گردهمایی علما و سران طوایف گفت : طرح گردهمایی علما و سران طوایف با استفاده از ظرفیت های مردمی با هدف کاهش آسیب‌های اجتماعی اجرا شد
تاريخ ارسال خبر : 1397/07/01 ساعت 13:39:02
افتخاری دبیر شورای ارتقای آگاهی‌های عمومی، افکارسنجی و اطلاع رسانی معاونت اجتماعی قوه قضائیه در حاشیه گردهمایی علما وسران طوایف در کهنوج اظهار کرد: یکی از نهاد‌هایی که می‌تواند نقش موثری در پیشگیری از جرایم و آسیب‌های اجتماعی داشته باشد و یکی از ارکان مهم میثاق‌نامه عدالت و امنیت پایدار باشد آموزش و پرورش است و به نظر می‌رسد می‌توان با استفاده از پتانسیلی که در آموزش و پرورش وجود دارد این میثاق‌نامه را بهتر اجرا کرد و ارزش‌های مطرح شده را از سنین کودکی در افراد درونی کرد
تاريخ ارسال خبر : 1397/06/07 ساعت 11:56:02
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کرمان گفت: توسط سران طوایف بیش از 160 قبضه اسلحه در مناطق جنوبی استان به دادگستری تحویل شده است.
شرکت هوش برتر
تمامي حقوق براي معاونت اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم دادگستري کل استان کرمان محفوظ مي باشد.
Copyright(C) 2012