تاريخ انتشار :
23 بهمن 1396 ساعت 11:43:10
ریاست شوهر بر خانواده

دانستنیهای  حقوقی خانواده و مهارت های زندگی

آشنایی با برخی از

مهارت های همسرداری

ریاست شوهر بر خانواده

مرد و زن، هرچند از لحاظ وضعیت یکسان هستند، اما از حیث وظیفه و کارکرد بایکدیگر تفاوت دارند. خداوند مقرر داشت که مرد رئیس خانواده و زنش معاون و نایب او باشد. هر سازمانی یک رئیس دارد، واحد خانواده نیز از این قاعده مستثنی نیست.

در حقوق ایران، مانند حقوق بسیاری از کشورهای جهان، ریاست خانواده با مرد است. ماده 1105 قانون مدنی که مبتنی بر آیه «الرجال قوامون علی النساء بما فضل الله بعضهم علی بعض و بما انفقوا من اموالهم ... »[1] و فقه اسلامی است، در این زمینه می گوید: در روابط زوجین ریاست از خصائص شوهر است. ریاست خانواده مقامی است که برای تثبیت و مصلحت خانواده به مرد داده شده است و یک امتیاز و حق فردی برای شوهر محسوب نمی شود. ریاست خانواده بیشتر یک وظیفه اجتماعی است که برای تأمین سعادت خانواده به مرد محول گردیده و او نمی تواند از آن سوء استفاده کند و برخلاف عرف و مصلحت خانواده آن را به کار برد.

از آنجا که خانواده کانون محبت، آزادی، تفاهم و مشورت است و زن و شوهر باید با صفا و صمیمیت و توافق یکدیگر امور خانواده را اداره کنند. لیکن اگر درباره مسائل خانوادگی بین آنان اختلاف نظر و سلیقه پدید آید، نظر مرد به عنوان رئیس خانواده مقدّم خواهد بود و زن باید نظر شوهر را بپذیرد. هرگاه روش شوهر یا زن در زندگی مشترک، سلطه جویی و سلطه گری باشد و هرکدام بخواهد نظرات خود را به اعضای خانواده تحمیل کند، فضای خانواده به یک فضای استبدادی و نامطلوب تبدیل می شود. در چنین فضایی شوهر یا زن مرتب به دیگران دستور می دهند، امر و نهی می کنند و هنگام بروز یک رفتار نامطلوب، اعضای خانواده را تهدید می کنند و یا اجازه صحبت به دیگران نمی دهند.

اگر خانواده رئیسی نداشته باشد و زن و مرد در اداره امور آن برابر باشند ناچار باید برای حل اختلاف خود در هر مورد به دادگاه رجوع کنند و همین امر ممکن است صلح و صفای خانواده را به هم بریزد و پایه های زندگی زناشویی را فرو ریزد. این وضعیت سلامت خانواده را به خطر می اندازد و اعضای خانواده احساس حقارت می کنند. نتیجه این وضع، سرکشی، نافرمانی و لجاجت در رفتار اعضای خانواده خواهد بود. در چنین خانواده ای مشارکت و مشورت معنا ندارد و شوهر یا زن تنها تصمیم گیرنده و همه کاره است. در هر صورت «مرد سالاری» یا «زن سالاری» بنیان خانواده را متزلزل می کند و موجب بروز ستیزه های خانوادگی می شود.

 

به پیشرفت یکدیگر اهمیت دهیم

آن قدر صمیمی باشیم که پیشرفت و ترقّی همسرمان یکی از آرزوهای ما باشد، در حقیقت اولین کسی که از این پیشرفت سود می‌برد ما هستیم.

خوش قول باشیم

 برای حرف‌ها و قول‌های خود ارزش قائل شویم و خود را در مقابل آن ها مسئول بدانیم، خوش قولی نشانه احترام به خود و همسر است.

احترام به شخصیت همسر

به شخصیت همسرمان احترام بگذاریم و حرمت یکدیگر را نزد خانواده و دوستان و... حفظ کنیم.

 ارتباط کلامی و عاطفی خود را حفظ کنیم

 سعی کنیم با همسر خود درباره مسایل مختلف گفتگو کنیم. صحبت کردن بهترین راه آگاهی از افکار و احساسات همسر می‌باشد.

 با یکدیگر مهربان باشیم

همسرمان را جزئی از وجود خود بدانیم. خوبی‌هایش را بازگو کنیم، برایش خوبی بخواهیم و در راه کمک به همسرمان تمام تلاش خود را به کار ببریم. با مهربانی می‌توانیم مالک قلب‌های یکدیگر باشیم و رابطه گرم و صمیمی برقرار کنیم. 

محبت‌پذیر و قهر گریز باشیم

 منش توأم با مهربانی و دوری از قهر و کینه، صفت همسران فداکار است. تلاش کنیم که آینه زندگی مان شفاف و بدون غبار کدورت باشد.

راستگو باشیم

صداقت و راستی از بهترین سرمایه‌های زندگی مشترک است. هرگز نباید به دروغ و نیرنگ متوسل شویم حتی اگر حقیقت به نفع ما نباشد. فراموش نکنیم که دروغ پایه‌های زندگی را سست می‌کند.

محیط خانواده را با صفا کنیم

 فضای عاطفی خانواده باید چنان مطلوب و دوست داشتنی باشد که همسرمان در آن احساس رضایت خاطر کند و از امنیت روانی برخوردار باشد.

 

به ارزش های دینی، اخلاقی و خانوادگی پایبند باشیم

 ارزش‌ها از ارکان و ستون‌های اصلی خانواده محسوب می‌شوند و مقید بودن به ارزش‌ها موجب دوام و استحکام خانواده می‌شود و اصالت آن را حفظ می‌کند.

تعدیل توقعات

یکی از مهم ترین راه های تفهیم درک همسر، تعدیل توقعات، متناسب با شرایط است. باید پذیرفت که زندگی در دنیا با فراز و نشیب های فراوانی روبروست. کسی که می خواهد همیشه شرایط بر وفق مرادش باشد و هیچ گاه ساز مخالف نزند، نگاه واقع بینانه ای به دنیا ندارد. دنیا یعنی سرایی که شما باید با عوامل مختلفی که برخی بر وفق مراد و برخی مخالف تمایلاتتان می باشد، دست و پنجه نرم کنید. کسانی که می خواهند همیشه شرایط بر طبق میلشان پیش برود، هیچ گاه در زندگی موفق نخواهند شد. 

تقاضاهایی که در طول زندگی از سوی هر یک از همسران مطرح می شود می بایستی در محدوده توانمندی های طرفین باشد و چنانچه درخواست های آنان فراتر از توان مالی، روحی، جسمی، علمی و... طرف مقابل باشد، موجب فشار و اذیت و آزار هر دو طرف خواهد شد.

 

 

برگرفته از کتاب دانستنی های حقوقی)خانواده و مهارت های زندگی( لطفاً نظرها و پیشنهادهای خود را برای ما به سامانه ی پیامکی 10002237961ارسال کنید  .                                      www.kermanpishgiri.ir 

آخرين مطالب
تاريخ ارسال خبر : 1396/12/21 ساعت 08:22:24
متأسفانه ازدواج های خودگزین (پنهانی، بدون مشورت با پدر و مادر، خیابانی، یا اینترنتی)، یکی از عوامل بسیار مهم طلاق در زندگی مشترک است که اکنون چون سیلی ویرانگر پیوند مزدوجین جوان را در کشور تهدید می کند.
تاريخ ارسال خبر : 1396/11/23 ساعت 11:43:10
مرد و زن، هرچند از لحاظ وضعیت یکسان هستند، اما از حیث وظیفه و کارکرد بایکدیگر تفاوت دارند. خداوند مقرر داشت که مرد رئیس خانواده و زنش معاون و نایب او باشد. هر سازمانی یک رئیس دارد، واحد خانواده نیز از این قاعده مستثنی نیست.
تاريخ ارسال خبر : 1396/10/05 ساعت 13:01:38
بهترین و مناسب ترین فاصله سنی میان زن و شوهر را می توان 3- 4 سال در نظر گرفت. البته این بدان معنا نیست که اگر یکی دو سال به این سنین افزوده و یا از آن کاسته شود، حتماً نباید ازدواجی انجام گیرد. شاید بتوان گفت اگر تمام زمینه ها بررسی شده باشد و مشکل خاصی دیده نشود، می توان فاصله ی سنی را به دیده ی اغماض نگریست. طبیعی است اگر سایر شرایط مناسب نباشد، باز هم ازدواج نمی تواند موفق باشد.
تاريخ ارسال خبر : 1396/07/25 ساعت 13:32:04
خانواده کانون آرامش، محفل انس مقدس زن و شوهر، نردبان رشد و تکامل زوجین و عامل پرورش نسل پاک و سالم آینده است.
تاريخ ارسال خبر : 1396/06/16 ساعت 11:32:21
زمانی که افراد جامعه از حدود و مقررات قوانینی که نشان دهنده قلمرو فعالیت افراد و حافظ حقوق طبیعی و سعادت آنهاست تجاوز کنند مرتکب جرم شده اند، پیشگیری از وقوع جرم لازم و ضروری و یک تکلیف است
تاريخ ارسال خبر : 1396/06/01 ساعت 10:04:21
معمولاً خشونت با مفهوم پرخاشگري به كار برده مي شود و در تعريف پرخاشگري آمده است اعمال خصمانه اي كه از روي عمد صورت مي گيرد و به افراد و اشياء آسيب مي رساند. در تعريفي ديگر خشونت پديده جديدي نيست اما به علت بعد گسترده آن به تازگي مورد بررسي قرار گرفته است و اين بررسي ها نشان داده كه خشونت در درون خانواده از دو جهت تأثيرگذار است: شخصي و اجتماعي. در جنبه شخصي، قرباني خشونت آسيب بدني مي بيند، تحقير مي شود. شخص خشونت ديده اگر كودك باشد، تا آخر عمر بقاياي آثار خشونت با او همراه است.
تاريخ ارسال خبر : 1396/04/19 ساعت 09:11:03
میانجیگری فی مابین بزه دیده و شخص بزهکار در فرایند دادرسی کیفری رهیافت نوینی است که به موجب آن فرد میانجی به وساطت بین بزه دیده و بزهکار می پردازند تا بتواند با گفتگوهای مستقیم و با رودرویی و هم چهره شدن طرفین به حل و فصل اختلافات فی مابین بپردازند .
تاريخ ارسال خبر : 1396/04/13 ساعت 08:38:44
تكليف اصلى قوّه ى قضاييه ، عبارت از اقامه ى قسط و عدل است بنابراين ، قوّه ى قضاييه بايد به معناى واقعى ، مرجع و ملجاء و پناهگاه همه مردم باشد
تاريخ ارسال خبر : 1396/01/07 ساعت 11:27:14
نامزدی به معنای آمادگی دختر و پسر برای تشکیل زندگی مشترک است که بعد از مراسم خواستگاری با رد و بدل کردن حلقه ازدواج آغاز می شود و با عقد رسمی پایان می گیرد و معمولا اقوام درجه اول دختر و پسر از آن آگاه هستند.
تاريخ ارسال خبر : 1396/01/07 ساعت 11:20:16
بهترین و مناسب ترین فاصله سنی میان زن و شوهر را می توان 3- 4 سال در نظر گرفت. البته این بدان معنا نیست که اگر یکی دو سال به این سنین افزوده و یا از آن کاسته شود، حتماً نباید ازدواجی انجام گیرد. شاید بتوان گفت اگر تمام زمینه ها بررسی شده باشد و مشکل خاصی دیده نشود، می توان فاصله ی سنی را به دیده ی اغماض نگریست. طبیعی است اگر سایر شرایط مناسب نباشد، باز هم ازدواج نمی تواند موفق باشد.
تاريخ ارسال خبر : 1395/12/09 ساعت 08:30:17
اصول مربوط به قبل از ازدواج مثل فنداسیون یک ساختمان بسیار مهم و حیاتی می باشد و رعایت آن ها قطعاً می تواند در ایجاد پیوندی موفق و خانواده ای ایده آل و مطلوب تأثیر به سزایی داشته باشد.
شرکت هوش برتر
تمامي حقوق براي معاونت اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم دادگستري کل استان کرمان محفوظ مي باشد.
Copyright(C) 2012