تاريخ انتشار :
25 مهر 1396 ساعت 13:32:04
پرهیز ازخشونت

دانستنیهای حقوقی خانواده و

مهار تهای زندگی

اصول و مسایل مربوط به

بعد از ازدواج

 پرهیز ازخشونت

خانواده کانون آرامش، محفل انس مقدس زن و شوهر، نردبان رشد و تکامل زوجین و عامل پرورش نسل پاک و سالم آینده است.

یکی از موضوعاتی که آسیب های بسیار جدی به ارتباط میان زوجین وارد می کند، خشونت است. ممکن است بتوانید با تلاش بسیار، همسرتان را برای خشونتی که نسبت به شما داشته، ببخشید؛ ولی فراموش کردن آن، به ویژه اگر تکرار شود بسیار مشکل و حتی غیر ممکن است.

خشونت، رفتاری است که در آن، یک نفر با عمل یا کلام به فرد دیگری حمله می کند و او را مورد آزار و اذیت جسمانی یا روانی قرار می دهد. آنچه درانجام خشونت بسیار آزار دهنده می باشد، تحقیری است که نسبت به فرد مقابل صورت می گیرد. افرادی که از خشونت استفاده می کنند، همواره خود را محق می دانند و اعتقاد دارند فرد مقابل با رفتاری که داشته، آن ها را وادار به خشونت کرده است. بارها شنیده ایم که گفته اند: «وقتی عصبانی می شوم کنترلی بر رفتارم ندارم، همسرم باید مراقب باشد تا مرا عصبانی نکند»؛ این جمله ی تکراری هیچ گونه توجیه منطقی ندارد و هرگز قابل قبول نیست. موضوع ناراحت کننده تر، اینکه چنین افرادی پس از اِعمال خشونت از همسرشان عذر خواهی می کنند و توقع دارند به سرعت بخشیده شوند و همه چیز به حالت عادی بازگردد که این غیر ممکن است. ممکن است همسر افراد خشن، پس از تلاش بسیار و گذر زمان، آن ها راببخشد، ولی فراموش کردن رفتار پرخاشگرانه آن ها ممکن نخواهد بود. افراد پرخاشگر باید به یاد داشته باشند تکرار این گونه رفتارها موجب می شود همسرانشان نتوانند آن ها را عمیقاً دوست داشته باشند و این امر قطعاً منجر به دوری قلب ها خواهد شد.

به یاد بسپاریم شاید در بسیاری از مواقع، پرخاشگری های کلامی، آسیب بیشتری به همسر ما بزند. همسران توقع دارند همواره و در هر شرایطی احترام بین ایشان حفظ شود که این یک انتظار منطقی است. همسر ما در هر شرایطی انتظار دارد از او حمایت کنیم و این با پرخاشگری در تضاد مطلق است.

پرخاشگر، یاد گرفته است هر زمان که دچار ناکامی یا ناراحتی شد، از پرخاشگری استفاده کند؛ همه ما می دانیم رفتار اکتسابی (یاد گرفته شده) را می توان کنار گذاشت.

عمده ترین مشخصه افراد پرخاشگر پایین بودن اعتماد به نفس و ناتوانی در برقراری یک ارتباط انسانی است. معمولاً افراد پرخاشگر، زمانی چنین رفتاری دارند که در وضعیت قدرت یا برتری باشند؛ یعنی زمانی که فرد مقابل آن ها قوی تر باشد، پرخاشگری نخواهند کرد که این نشان می دهد افراد پرخاشگر، حسابگرانه پرخاشگری می کنند.

توجه داشته باشید اگر پرخاشگری از طرف یک شخص غریبه باشد، شاید آن را فراموش کنید، ولی این برخورد از سوی عزیزانتان یا افرادی که به شما نزدیک ترند، به خصوص از طرف همسرتان، اثرات مخرب بسیار قوی تر و ماندگار تری خواهد داشت. بخش خطر آفرین رفتارها یا کلمات پرخاشگرانه این است که افراد دیگری که شاهد این رفتارها هستند، پس از آن به خود اجازه می دهند به همسرتان بی احترامی  کنند و حتی فرزندان شما نیز این روش را خواهند آموخت و هر زمان که احساس ناراحتی کنند، به راحتی به دیگران پرخاش خواهند کرد.                                
برای آن که از این پس نسبت به همسر خود خشونت به خرج ندهید، این دو نکته مهم را به خاطر بسپارید:

1- آنچه برای خود می پسندید، برای همسرتان نیز بپسندید.

2- در ذهن خود تکرار کنید که در هیچ موقعیت و به هیچ دلیلی، حق ندارید نسبت به همسرتان با خشونت رفتار کنید.

فرهنگ کدخدا منشی و ریش سفیدی در حل اختلافات خانوادگی

برای حل مشکلات جامعه و خانواده ها باید بیشتر از ظرفیت های اجتماعی استفاده کرد تا از ظرفیت پلیس و دستگاه قضایی.

توصیه می کنیم در مواردی که بین زوجین اختلافی پیش می آید خانواده ها قبل از مراجعه به دادگاه، همانند گذشته ها که برای رفع اختلافات و برقراری صلح و سازش میان افراد از بزرگترها، ریش سفیدان و معتمدین فامیل و معتمدین محلی استفاده می کردند، در زمان کنونی هم، خودمان در خانواده با استفاده از بزرگترهای فامیل محکمه خانوادگی تشکیل دهیم و این فرهنگ ناب اسلامی– ایرانی را احیاء کنیم و به آن ارزش دهیم. هر چند که مراجعه به مشاوران و متخصصان نیز توصیه می شود و بر این امر هم تأکید می شود، اما به دلایل مختلف از جمله عدم دسترسی برخی افراد به مشاوره، نداشتن توانایی مالی بعضی از افراد برای پرداخت هزینه مشاوره و... می توان از ظرفیت بسیار تأثیرگذار فرهنگ ریش سفیدی و کدخدا منشی بهره برد.

خداوند متعال برای صلح و سازش و رفع ناسازگاری بین زوجین، تشکیل محکمه صلح خانوادگی را توصیه نموده است و در قرآن کریم نیز می فرماید:

(و اگر از ناسازگاری میان زن و مرد بیم دارید، داوری از طرف مرد و داوری از طرف زن تعیین كنید، اگر آن ها سرسازگاری داشته باشند، خدا میانشان آشتی خواهد داد. بی‌شك خداوند دانا و آگاه است).[1]

آیه فوق به شکل زیبایی برای تقویت و تحکیم روابط زوجین، راه حل ارائه می دهد و نهاد ویژه ای را برای ایجاد صلح و سازش در محیط خانواده معرفی می نماید و آن نهاد حکمیت و داوری است.

نکات قابل استفاده از آیه شریفه فوق:

- با بروز نشانه های اختلاف و جدایی، محکمه خانوادگی شکل می گیرد.

- زن و شوهر، یك روح در دو پیكرند.

- اقدام برای اصلاح میان زن و شوهر باید سریع باشد.

- جامعه در برابر اختلافات خانواده‌ها، مسئولیت دارد.

- بستگان، در رفع اختلاف خانواده ها، مسئولیت بیشتری دارند.

- زن و مرد در انتخاب داور، حق یكسان دارند.

- از آشتی دادن، ناامید و مأیوس نبوده و نسبت به آن بی تفاوت نباشیم.

- اسلام به مسائل شورایی و كدخدامنشی، توجه دارد.

- همه مسائل را به قاضی و دادگاه نكشانید، خودتان درون فامیل حل كنید.

- باید زن و شوهر، داوری داوران انتخاب شده را بپذیرند.

- در انتخاب داور باید به آگاهی، رازداری و اصلاح طلبی آنان توجه كرد.

- دل ها به دست خداست و طرح قرآن برای اصلاح خانواده، بر خاسته از علم و حكمت الهی است.

آنچه از آیه فوق برای پاسخ به سئوال «اگر میان زن و شوهر اختلاف شد، چه کنیم؟» برداشت شود این است که: اگر نگران هستيد كه زن و شوهر، عروس و داماد با هم اختلاف پيدا كنند، دادگاه نرويد. يك نفر از فاميل مرد، يك نفر از فاميل زن، كدخدا منشي بنشينند، مسئله را بررسي كنند. داوري كنند، اگر اين فاميل مرد و فاميل زن غرضشان اصلاح باشد، خدا در حرفشان اثر مي‌گذارد و جلوی گسستن پیوند بین آن دو را می گیرد و چه بسا باعث عمیق تر شدن آن نیز شود. اين بهترین دادگاه خانواده است.

بنابراین با توجه به مراتب فوق و به لحاظ اهمیت استحكام خانواده‌ها و كاهش طلاق، قانون‌گذار نیز به تبع شرع مقدس، نهاد داوری را در قانون با شرایطی ویژه پیش‌بینی نموده است.

بر این اساس، داوری باید در زمان اختلاف زن و شوهر اجرا گردد و خانواده‌ها در برابر اختلاف زن و شوهر جوان احساس مسئولیت كنند. زوجین و خانواده‌های آنان نیز باید دارای سعه صدر باشند و آستانه تحمل خود را بالا ببرند و به هر بهانه‌ای به دادگاه خانواده مراجعه نكنند. اگر داوری‌ها همراه با احساس مسئولیت و به قصد صلاح باشد بسیاری از مشكلات حل و اختلافات رفع می شود و آرامش و آسایش به خانواده‌ها بازمی‌گردد.

استفاده از مشاوره

 انسان در دوران زندگی با مشکلات زیادی مواجه می شود که به علل مختلف قادر به تصمیم گیری و پیدا کردن مناسب ترین راه حل نمی باشد. بنابراین، یاری خواستن از افراد واجد شرایط می تواند در حل مشکل و تصمیم گیری مناسب کارساز باشد. انسان برای مواجهه با مشکلات، دچار اضطراب و نگرانی و یا تشویشی در تصمیم گیری می شود و نیاز دارد از دیگران کمک بخواهد. کمک دهندگان ممکن است بزرگان قوم، دوستان و یا همسایه ها باشند. همه آن ها می توانند مؤثر باشند، اما آنکه می تواند با استفاده از روش ها و فنون مشاوره و داشتن صلاحیت های دیگر به چنین افرادی کمک کنند؛ مشاور است. بنابراین در برخورد با مشکلات، مراجعه به مشاوره اهمیت ویژه ای دارد که نتیجه اش تسکین ناراحتی، رفع مشکل و گزینش مناسب می باشد. در فرایند زندگی مواردی است که فرد باید از بین چند راه یک راه را انتخاب نماید. گزینش یک راه از بین چند راه، چنانچه با مطالعه و بصیرت انجام نگیرد؛ ممکن است نتایج مطلوبی را دربر نداشته باشد. لذا کمک گرفتن از مشاوره در انتخاب مناسب می تواند در توفیقات بعدی اثرات مفیدی داشته باشد. و با مشاوره گرفتن از متخصصان مجرب قطعاً می توان مشکلات زندگی را قبل از آنکه به بحران تبدیل و غیر قابل حل شود، مرتفع نمود.

 

 

برگرفته از کتاب دانستنی های حقوقی)خانواده و مهارت های زندگی( لطفاً نظرها و پیشنهادهای خود را برای ما به سامانه ی پیامکی 10002237961ارسال کنید  .                                      www.kermanpishgiri.ir

 

 [1] نساء، آیه 35

 

آخرين مطالب
تاريخ ارسال خبر : 1396/12/21 ساعت 08:22:24
متأسفانه ازدواج های خودگزین (پنهانی، بدون مشورت با پدر و مادر، خیابانی، یا اینترنتی)، یکی از عوامل بسیار مهم طلاق در زندگی مشترک است که اکنون چون سیلی ویرانگر پیوند مزدوجین جوان را در کشور تهدید می کند.
تاريخ ارسال خبر : 1396/11/23 ساعت 11:43:10
مرد و زن، هرچند از لحاظ وضعیت یکسان هستند، اما از حیث وظیفه و کارکرد بایکدیگر تفاوت دارند. خداوند مقرر داشت که مرد رئیس خانواده و زنش معاون و نایب او باشد. هر سازمانی یک رئیس دارد، واحد خانواده نیز از این قاعده مستثنی نیست.
تاريخ ارسال خبر : 1396/10/05 ساعت 13:01:38
بهترین و مناسب ترین فاصله سنی میان زن و شوهر را می توان 3- 4 سال در نظر گرفت. البته این بدان معنا نیست که اگر یکی دو سال به این سنین افزوده و یا از آن کاسته شود، حتماً نباید ازدواجی انجام گیرد. شاید بتوان گفت اگر تمام زمینه ها بررسی شده باشد و مشکل خاصی دیده نشود، می توان فاصله ی سنی را به دیده ی اغماض نگریست. طبیعی است اگر سایر شرایط مناسب نباشد، باز هم ازدواج نمی تواند موفق باشد.
تاريخ ارسال خبر : 1396/07/25 ساعت 13:32:04
خانواده کانون آرامش، محفل انس مقدس زن و شوهر، نردبان رشد و تکامل زوجین و عامل پرورش نسل پاک و سالم آینده است.
تاريخ ارسال خبر : 1396/06/16 ساعت 11:32:21
زمانی که افراد جامعه از حدود و مقررات قوانینی که نشان دهنده قلمرو فعالیت افراد و حافظ حقوق طبیعی و سعادت آنهاست تجاوز کنند مرتکب جرم شده اند، پیشگیری از وقوع جرم لازم و ضروری و یک تکلیف است
تاريخ ارسال خبر : 1396/06/01 ساعت 10:04:21
معمولاً خشونت با مفهوم پرخاشگري به كار برده مي شود و در تعريف پرخاشگري آمده است اعمال خصمانه اي كه از روي عمد صورت مي گيرد و به افراد و اشياء آسيب مي رساند. در تعريفي ديگر خشونت پديده جديدي نيست اما به علت بعد گسترده آن به تازگي مورد بررسي قرار گرفته است و اين بررسي ها نشان داده كه خشونت در درون خانواده از دو جهت تأثيرگذار است: شخصي و اجتماعي. در جنبه شخصي، قرباني خشونت آسيب بدني مي بيند، تحقير مي شود. شخص خشونت ديده اگر كودك باشد، تا آخر عمر بقاياي آثار خشونت با او همراه است.
تاريخ ارسال خبر : 1396/04/19 ساعت 09:11:03
میانجیگری فی مابین بزه دیده و شخص بزهکار در فرایند دادرسی کیفری رهیافت نوینی است که به موجب آن فرد میانجی به وساطت بین بزه دیده و بزهکار می پردازند تا بتواند با گفتگوهای مستقیم و با رودرویی و هم چهره شدن طرفین به حل و فصل اختلافات فی مابین بپردازند .
تاريخ ارسال خبر : 1396/04/13 ساعت 08:38:44
تكليف اصلى قوّه ى قضاييه ، عبارت از اقامه ى قسط و عدل است بنابراين ، قوّه ى قضاييه بايد به معناى واقعى ، مرجع و ملجاء و پناهگاه همه مردم باشد
تاريخ ارسال خبر : 1396/01/07 ساعت 11:27:14
نامزدی به معنای آمادگی دختر و پسر برای تشکیل زندگی مشترک است که بعد از مراسم خواستگاری با رد و بدل کردن حلقه ازدواج آغاز می شود و با عقد رسمی پایان می گیرد و معمولا اقوام درجه اول دختر و پسر از آن آگاه هستند.
تاريخ ارسال خبر : 1396/01/07 ساعت 11:20:16
بهترین و مناسب ترین فاصله سنی میان زن و شوهر را می توان 3- 4 سال در نظر گرفت. البته این بدان معنا نیست که اگر یکی دو سال به این سنین افزوده و یا از آن کاسته شود، حتماً نباید ازدواجی انجام گیرد. شاید بتوان گفت اگر تمام زمینه ها بررسی شده باشد و مشکل خاصی دیده نشود، می توان فاصله ی سنی را به دیده ی اغماض نگریست. طبیعی است اگر سایر شرایط مناسب نباشد، باز هم ازدواج نمی تواند موفق باشد.
تاريخ ارسال خبر : 1395/12/09 ساعت 08:30:17
اصول مربوط به قبل از ازدواج مثل فنداسیون یک ساختمان بسیار مهم و حیاتی می باشد و رعایت آن ها قطعاً می تواند در ایجاد پیوندی موفق و خانواده ای ایده آل و مطلوب تأثیر به سزایی داشته باشد.
شرکت هوش برتر
تمامي حقوق براي معاونت اجتماعي و پيشگيري از وقوع جرم دادگستري کل استان کرمان محفوظ مي باشد.
Copyright(C) 2012